Табу для німфінга

Табу для німфінга

Інколи важливіше знати чого не можна робити, ніж те, що робити слід. Протягом багатьох років я сам багато помилявся та бачив невдачі інших при ловлі на німфу лише через декілька простих помилок. Нижче наведено п’ять простих речей та порад, чого не потрібно робити. Я вірю: якщо їх уникнути, то можна значно покращити результати при німфуванні.

1.Не бійтеся ловити на маленькі німфи

З деяких причин більшість нахлистовиків приділяють багато уваги розміру мушок, коли ловлять на сухі, але чомусь завжди автоматично беруть найбільшу муху з флайбоксу, вибираючи німфу. Навіть після багатьох років досвіду, що доводить ефективність протилежного, я досі повинен змушувати себе вибирати розмір німфи на гачку №16 чи №18 замість №10 чи №12. Лише здається логічним, що форель: бачить більшу мушку краще ніж маленьку і вважає, що велика німфа є більш привабливим шматком їжі ніж маленька. А хто ж візьме найменший кавалок пирога з тарілки для десерту?
Але форель, як жодне інше, є створінням звички, і коли діло доходить до розміру природних німф, які пропливають повз неї, то маленькі є правилом, а не вийнятком . У результаті форель звикла бачити набагато більше маленьких німф ніж більших, і таким чином має звичку їсти маленькі шматки їжі.
Форель також харчується вибірково, коли у наявності є специфічна їжа. Ми можемо у цьому переконатися, коли риба ігнорує наші сухі мушки занадто великого розміру. Такий самий вибір відбувається, коли риба харчується під водою, проте у цьому випадку ми не можемо цього побачити.
Якщо ви не вважаєте, що кількість маленьких німф є більшою, ніж великих, то я рекомендую вам приділити декільки хвилин на те, щоб покопирсатися під каміння вашого улюбленого потічка і зібрати трохи німф. Покладіть усе що ви зібрали у пластикову коробку, набравши туди трохи води та подивіться ретельно на велику кількість різних видів німф. Зверніть увагу на розмір найбільш численних німф. Тепер, візьміть одну із своїх улюблених німф, та покладіть її у коробку біля живої німфи. Я можу закластися, що ваша мушка є значно більшою за природню.
Я постійно переконуюсь, що німфи, які мають такий самий розмір як природні мушки, кількість яких домінує на певній водоймі, суттєво покращує мій успіх на рибалці.

Висновок: Переконайтеся, що вибір мушок включатиме розмір №16 та менше, та використовуйте їх.

№2 Не стійте довго на одному місці

Стояти і ловити на одному місці є найбільш спільною вадою у початківців, і це серйозно зменшує ваш успіх. Як визначити що ви занадто довго ловите на одному місці? Якщо ви стоїте на одному місці 30, 20 чи навіть 10 хв, ловлячи на німфи без жодної покльовки, то ви вже занадто довго тут.
Стоянка на одному місці може означати, що місце, де ви рибалите виглядає дуже перспективним, і цілком можливо, що ви вже колись там зловили гарну рибу. Але один із секретів під час ловлі на німфи – переконатися, що мушка потрапляє на очі більше ніж однієї риби. Через те, що ви не можете точно бачити де є риба, принаймні зазвичай, вам слід обережно обловити частину місця, а потім піти далі. Це може бути лише кілька кроків вверх по течії, чи закид на більшу дистанцію, чи перехід вверх і вниз по течії на певну відстань.
Не існує чіткого правила щодо того, скільки часу – забагато. Я сам після шести чи восьми добрих проводок німфою по бистрині, якщо немає покльовок, вибираю інше місце для наступних шести-восьми закидів. Обловлюючи ділянку та рухаючись далі, ви підвищуєте шанси на те, що ваша мушка пропливе біля риби.

Висновок: Постійно шукайте наступне рибне місце, щоб його обловити і не стійте на місці.

 №3 Змінюйте мушки, які не працюють

Ця проблема подібна до попередньої: ви робите те, що не дає результату. У цьому випадку ви продовжуєте ловити на одну і ту саму муху. У всіх нас є улюблені мушки, з якими ми завжди ходимо на рибалку, і які прив’язуємо, коли не має тієї чи іншої причини обрати щось особливе. Ці мушки вже часто доводили свою ефективність, тому ми впевнено рибалимо із ними. Але нехай вибір тої самої мушки не стане рутиною. Не важливо наскільки доброю може бути мушка чи наскільки ви впевнені у ній, буває таке, коли риба просто не хоче клювати на неї.
Тут також немає чітко визначеного правила, як довго потрібно ловити на мушку і коли її замінити на іншу. Деякі нахлистовики казали мені, що вони міняють мушку, якщо впродовж десяти хвилин на неї не клюнула риба. Я зазвичай протримуюсь довше, але якщо у вас не було ніяких результатів впродовж години, то слід поставити іншу мушку. Саме у цьому випадку я рекомендую покласти вудочку та приділити 20-30 хв на спостереження навколо та у воді для того, щоб знайти підказки про те, що риба може бачити і їсти. Підніміть декілька каменів та поштурхайте декілька дерев біля річки, щоб побачити, які мушки літають в даний момент. Час проведений на спостереження дасть зрозуміти, на яку мушку треба ловити та отримати впевненість щодо свого вибору. Це також вам дасть можливість побачити справжні мушки зблизька та перевірити їх розмір, таким чином уникнувши помилок з правила №1.

№4 Занурюйте німфи до дна

Ловити на німфи слід біля дна, незважаючи на те чи ви ловите на глибині 2 фути, чи 10. Я хочу на цьому наголосити ще більше: якщо ваша німфа не нависає над дном чи не вдаряє по ньому кожні 5 чи 6 закидів, то ви ловите не на достатній глибині і слід додати більше ваги підліску. Це не означає, що ви повинні обривати мушку на кожному 5-му чи 6-му закиді, але ви повинні відчути, що ваша мушка вдарила по дну. Час відчасу мушка буде за щось чіпатися і обриватися, та якщо ви хочете покращити ваші навики по ловлі на німфу – звикніть до цього!
Декілька раз я рибалив на секції ріки на німфу і не мав жодного удару, а потім ще раз обловлював у тому ж місці, додавши одну чи дві свинцеві кульки до снасті. Покращення результату після цьогу було приголомшливим. На тому ж самому місці, де нічого не клювало, відразу злапав півдюжини риби. Запам’ятайте, у 90% випадків, коли риби не харчуються з поверхні чи відразу під нею, закидайте німфи на дно.

№5: Ловіть на німфи із якомога коротшим шнуром

Одним з найголовніших завдать при німфуванні – виявити покльовку та підсікти рибу, поки вона не виплюнула мушку. Ці два фактори максимізують усі успішні тактики німфування. Не важливо, яку тактику ви використовуєте, ви будете більш успішними при виявленні покльову та підсіканні риби, якщо скоротите довжину шнура на воді.
Індикатори покльовок були схвалені та отримали популярність, тому що з їхньою допомогою набагато легше побачити покльовку. Тим не менше, набагато легше бачити індикатор та знати де риба похитнула його, якщо це за десять футів від вас, а не за тридцять. Німфуючи без індикатора, наприклад highsticking (Цей метод дуже схожий до французького, тобто при закиду мушки вверх по течії слід підняти кінчик вудилище вверх, так щоб шнур був натягненіий і відчувався прямий контакт з мушкою. Це дозволяє контролювати мушку на стрімких течіях – Авт.) чи чеським способом, ви покладаєтесь на відчуття щодо виявлення покльовки. У цьому випадку навіть більш важливо мати якомога менше шнура на воді. За чешським методом шнура на воді немає взагалі.
Коли ви побачите чи відчуєте удар, короткий шнур також дуже підвищить кількість риб, яких ви спіймаєте. Кожен додатковий фут шнура випущений з котушки збільшує час затримки між тим як ви помітили покльовку і відреагували на неї, затягнувши муху в роті риби. Я спостерігав за рибою під водою (неопреновий костюм, маска та трубка є чудові інструменти для навчання), яка бере німфу та випльовує її так швидко, що я ледве встигав це помітити. Після того як я побачив як форель випльовує приманку, я переконаний, що навіть найкращий німфувальник втрачає багато, дуже багато риби.
При ловлі на німфу вам слід робити усе можливе щоб підвищити шанси на підсікання риби. Рибалити із коротким шнуром є одним із найкращих та найлегших способів зробити це. Кажучи «короткий» я маю на увазі закид на 15 футів чи менше, в ідеалі – менше ніж десять футів. Інколи щоб досягнути місця, де ви хочете рибалити, вам слід буде закинути далі, але якщо ви сфокусуєтеся на німфах із короткими шнурами, то ви побачите, що ваш результат зночно покращиться!

Якщо ви будете уникати цих 5 табу, я впевнений що ви покращите свій успіх при німфуванні. 

Удачі та гарних закидів!

Автор: Rick Hafele

Переклав та адаптував Максим Кусакін

  • Дарт Палпатінович Вейдер коментує:

    гарна стаття, і переклад. видко, що практик писав. не погоджусь стосовно індикатора, мені здається, він більше для контролю проводки. але то ІМХО.

  • Степан коментує:

    Файна стаття. Дякую. І все напмсано на всі 100% правильно. несає до чого придратись.

Прокоментувати
І'мя:

Емейл:

Сайт:


Отримувати оновлення


Отримувати оновлення на почту:

Архів записів

Нахлистовий магазин