За мрією на Сян

Останнім часом потрапити на Сян стало дуже складно. Через високий пресинг керівники «оесу» розробили лімітну програму, відповідно до якої, зросла ціна на ліцензію (з 74 злотих до сотні), а також зменшилася кількість людей на ріці. Таким чином, про жовтень можна було забути ще в липні, а от щодо листопада, то були варіанти, що їх можна порівняти з умовним лоукост-перевізником.

Все ж, нам вдалося замовити в Павела 4 ліцензії на середу – якраз по погоді все мало скластися гарно. Головне – не було опадів, синоптики обіцяли сонце і штиль. Ми дуже сподівалися, що не попадемо на нерест форелі.
Справа в тому, що сянська форель нереститься просто в ріці, біля берегів, утворюючи неймовірні оргії. У цей час її по-перше не можна ловити, а по-друге, навряд чи в такі інтимні періоди рибу вдасться чимось спокусити. До того ж і весь харіус  в носі мав німфи та сухі. Сотні крупних пирів розташовуються в метрах двадцяти від форелі і спокійно чекають, поки їм до писків припливе смачна і корисна оранжева ікра.

Ми виїхали зі Львова вночі, аби не втратити жодної хвилини – час у листопаді на вагу золота! Арсен, Олег, Юра і я зручно вмостилися в «хамері» і взяли курс на Смільницю, де планували оперативно минути всі кордонні справи. Зрештою, так і сталося – особливо нас ніхто не допитував, просили лише показати вудки і сказати, скільки маємо з собою алкоголю.

Годині о третій ночі ми вже були на польській території, тож рушили просто в Лєско, до будинку Павела. В умовленому місці на нас чекали виписані ліцензії, натомість, у спеціальному пакеті я залишив 400 злотих. Навіщо будити людину серед ночі, якщо все базується на взаємній довірі?

Все, тепер їдемо на ріку! Кілька оленів з оленятками, як звично, висовували свої цікаві мордочки із-за придорожних кущів; довелося зменшувати швидкість. Звірини у Польщі дуже багато, на неї не полюють з вилами та рушницями. Особливо цікаво спостерігати за дичиною вночі або на світанку, коли вона виходить пастися і скубати свіжу траву. Правда, зараз було доволі холодно, мінус один.

Біля віати ми поснідали, трішки зігрілися і заснули. У запасі було кілька годин, тож для збереження сил та енергії ми потребували хоч коротенького сну. Зовсім скоро ніч почала топитися в звичному ранковому молочно-білому тумані, яким так славиться Сян у цих краях. Не маючи бажання більше спати, ми вискочили з машини і почали складатися. Вейдерси, бафи, вушанки, рукавиці, балаклави – у хід пішло усе, що може зігріти та вберегти від вітру.

Зважаючи на те, що короткі форелеві стрімери зараз заборонені, а на суху поки ловити нема сенсу, кожен з нас сформував євронімфінговий комплект і вирушив на воду. Олег дуже швидко упіймав дрібного харіуса, а якого радісний крик почули усі навколо.
Людина вміє радіти життю так, як, мабуть, ніхто з нас. Може тому, що ми вже це все проходили, а може тому, що наше життя черствіє від щоденної рутини. Як не за себе, то пораділи за Олега – його неймовірно щире задоволене обличчя просто світилося від емоцій.

Оскільки Олег в плані Сяну новачок, ми порадили йому не заходити далеко у воду. Власне, і самі не пішли – вода була конкретно піднята та доволі потужна. Акуратні перебіжки до спокійніших місць не приносили результату. Якийсь харіус, якась форель – це явно не те, за чим ми сюди їхали. Усі ми десь розуміли, що риби тут більше ніж достатньо, її просто треба знайти і розкусити.
Словом, через годину вирішуємо покинути віату і вирушити на «Ельдорадо» – класну територію, де ми з Арсеном і Володьою Судуком шикарно відловилися торік навесні. Може, як і тоді, рибу знесло сильною течією?

Якраз вийшло сонце, тож бризки з калюж розліталися по сторонах зі спектральними ефектами: Арсен долетів з точки «А» до точки «Б» за дві хвилини. Тепер на «Ельдорадо» спорудили зручний столик, смітничок та місце для машини.
Течія тут відрізнялася від нашого першого місця, вона була значно спокійніша, що дозволяло обловити більше цікавих місць.

Я зробив ставку як на перевірені німфи, так і на експериментальні, мова йде про імітацію ікри. Муха ця проста як двері – помаранчева вольфрамова голівка, що закріплена на гачку помаранчевою ниткою. Таким чином я сподівався наловити багато харіуса, але, вочевидь, не вгадав із часом. Цікаво, що рибу на цю муху я таки зловив, але то була форель.

Натомість, харіуса, хорошого, коричневого сянського пиря, в районі сорока сантиметрів, я упіймав на сирітку – мою улюблену осінню муху. Плід уяви нахлистовика-початківця у 2009 році перетворилася у справді грізну зброю проти харіуса у жовтні-листопаді.
Але далі – глухо. У хлопців теж справи особливо не клеїлися, проводки не приносили бажаного результату. Звичайно, я міняв мухи через кожних 10 хвилин, ставив екстремально-тонкі повідці, словом, шукав ключик до риби. Але раніше за мене його знайшов Арсен.

Очевидно, пам’ятаючи нашу з ним фантастичну риболовлю чотири роки тому, він впевнено рушив на протилежний берег, до затишної лагуни. Саме там торік я бачив нерест форелі, але зараз, судячи з усього, терло завершилося. Принаймні, Павел нічого не говорив.
Метрів за сто від мене, Арсен тягнув до себе одну рибу, потім другу, третю… Ми з Юрою вирішили акуратно наблизитися до нього, тим паче, що з іншого боку Арсена запеленгувала пара поляків, яка також щораз ближче підступала до «точки».

Ми з Юрою прийшли першими і зайняли стратегічні місця, так, що полякам довелося лише ковтати слинку. Тут і справді виявилося дуже багато післянерестової форелі, яка активно харчувалася на чітко визначеній ділянці. За порадою Арсена ми поставили «редендблек», після чого одна за одною, в наших підсаках почали опинятися рибки від 25 до 35 сантиметрів.
Арсен шморгав одну за одною, отримуючи справжню насолоду від процесу, мені ж після кількох рибин стало трохи скучно, бо я все ж приїхав на Сян не за пстронгом, а за ліпеньом. А от ліпєнь, як раз, і не ловився.

Довелося ще трохи ловити форель. Я перейшов трохи вище, до дуже мілкого зливу. У крихітній канавці, попри це, вдалося упіймати кілька пстругів пристойного розміру і гарного кольору – насичено-темного. Нарешті, прийшов час обіду, тож ми всі зібралися за столом (Арсена і Олега довелося тягнути за вуха), де пристойно підкріпилися.
До темноти залишалося не так вже й багато часу і я потягнув Юру за собою, на «яму». На жаль, дорогоцінні 40 хвилин пішли в тартарари з кількох причин. По-перше, я забув флайбокс з крупними мухами на столі, а по-друге, ями особливо то й не було. Тому, провівши біля тюрми трохи часу, ми повернулися назад. І дуже вчасно.

Нарешті почався хетч. Відповідно, про себе нагадав харіус, який створив імітацію крупних крапель дощу, що падали з небес. Здавалося, що риба просто решетить гладку поверхню Сяну. Ми з Юрою кинули німфи і вхопили вудки з сухими мушками. Але не все було так просто.
Спершу, треба було знайти правильний колір, форму та розмір, оскільки на будь-що харіус ловитися категорично відмовлявся. Зрештою, ось рецепт короткотривалого щастя – максимально тонке тіло з темно-зеленого люрекса, коричневе сдс і 18 розмір гачка.
На таку мушку я впіймав два грубих харіуса, які дали жару п’ятому класу. Хвилин за 10 активність риби різко знизилася, а ще за кілька хвилин взагалі припинилася, наче й не було нічого.

Тим часом Олег боровся із наразі найбільшою рибою в своєму нахлистовому житті. Перша спроба була не вдалою, а от другий раз Олег таки переміг і позував зі справжньою красунею.

На Сян наступали сутінки. Довелося вилазити з води і збирати речі. Головне те, що всі у підсумку виявилися задоволеними, кожен наловив риби, кожен отримав порцію позитивного заряду. Далі – «Теско», кордон, швидке повернення додому…
День вдався. І вдасться ще не раз!

Кубок останнього закиду

Кубок сухої мушки – традиційні нахлистові змагання, де зберігаються усі стандартні правила, за винятком одного. Арсенал флай-боксів спортсменів мають бути наповнені лише сухими мушками. Ніяких тобі німф, ніякого вольфраму, ніяких гірлянд.

Так званий «трушний» або «класичний» турнір створений для тих, хто не любить євронімфінг, натомість отримує істинне задоволення від виходів риби за поживою на поверхню. Перші такі змагання були проведені на ріці Ріка в Закарпатті, але останнім часом, через різного роду технологічні процеси, з рибою там туго. А минулого року цей турнір не проводився взагалі, через погоду.

Місяць тому, невдовзі після завершення чемпіонату України, ініціативна група запропонувала провести Кубок сухої мушки 6-8 жовтня. За місце проведення не сперечалися – Опір, а базою вибрали садибу пані Марії. Територія знайома, дорога зручна для усіх регіонів, риба є. Залишалося лише сподіватися на більш-менш позитивний прогноз погоди і на те, що вода буде не дуже брудна.

Ясна річ, я намагався якимось чином пропихнути туди німфи, мав навіть кількох людей, які активно цю ідею підтримували. Але активний супротив інших учасників звів усі сподівання нанівець. Тільки суха і крапка! Ну, нема ради… Олег Степаненко вирушив на базу ще в середу, адже треба було розвісити розмітку на пулах. Усі інші учасники мали приєднатися в п’ятницю зранку або до обіду, зважаючи на те, що відкриття було призначене на 13:00.
За кілька днів до старту турніру зі списку почали зникати спортсмени. Ігор Анісімов, Рома Яковченко та Степан Чех не змогли приїхати із Закарпаття, Саша Попко, Міша Швець та Ганна Вербицька зі Львова, Віктор Гаврилко із Франківщини.

І все ж, люди приїхали. Львівщину представляли Сергій Тищенко, Макс Кусакін, Ростик Ящишин, Юра Щербатий, Арсен Грабчук, Діма Голенков та Мирон Федорович; Закарпаття Саша Свида та Іван Повхан; Франківщину Діма Петруняк, столицю Андрій Скворчиинський і Коля Степанов. Загалом – 12 учасників. Ну і гості: Богдан Цебрик, Петро Шкварок, Андрій Коваль, Олексій Ігнатюк, Оленка і песик Харді.

Макс і Сергій заїхали за мною в 9 ранку у п’ятницю. Ми швиденько закинули манатки в салон і рушили в сторону гір. Погода трималася, де-не-де проблискувало сонце, хоч температура за останні дні різко впала. Дорога між гірськими селами рясніла продавцями грибів, тож у нас виникла спонтанна ідея – полазити у пошуках біляків.
Ми поїхали на одну знайому мені локацію і дуже швидко заповнили пакет молоденькими грибочками, які росли просто на дорозі.

Приїхавши на базу ми почали розкладатися по хатинках. І буквально відразу до нас підтягнулася одна компанія з Закарпаття і одна з Франківська: стіл миттю наповнився різного роду закусками та напоями. Зненацька задзвонив телефон і вигляд обличчя Макса різко змінився: «Сова упав, зламав руку. Вони зараз в лікарні, трохи затримаються».
Сова, Діма та Олексій приїхали хвилин через 20. Олег був схожий на Сємьона Сємьонича, але почувався загалом добре та бадьоро. Листочок з пулами і парами зазнав певних змін, зважаючи на те, що кілька учасників ще не приїхали або ж не приїдуть взагалі.
Мені випав найближчий 11-ий пул і Мирон в якості судді. Точніше, першим його я мав судити. Тож ми ще трохи перекусили і вирушили на річку.

Опір був високий і доволі таки брудний. Відразу скажу, що я не любитель сухої мушки, хоча ставлюся до неї з великою повагою. А от знань чи вмінь в цьому плані мені відверто бракує. Так, у мене є чотири флай-бокси з сухарями різних типів, видів, розмірів…, але це радше нагадує примхливу жінку, яка стоїть перед цілою шафою речей, але не має чого вдягнути.
Для чого ж тоді я брав участь в цих змаганнях? Насамперед, тому, що я просто люблю змагатися, а ще люблю цю компанію та дружню атмосферу. Ці фактори для мене надзвичайно дорогі.

Мирон почав ловити на досить крупні мухи, так, щоб добре їх бачити на темно-зелених хвилях. За півтори у нього був один реальний вихід харіуса, але чи то риба не вражала розмірами, чи то муха була для неї завелика – так чи інак, але вихід залишився всього лише виходом. У місці я був впевнений – воно справді рибне, я часто тут рибалю.
Правда, на німфу і трохи далі від берега, коли вона значно нижче. Зараз до цих місць добратися дуже складно. Тому коли прийшла моя черга, я пішов тим же маршрутом, що й Мирон. Правда, окрім активної бистрянки, яка тусувалася у прибережній зоні, мені нічого побачити не вдалося. Так було практично до останніх хвилин мого етапу. Зненацька, коли досить крупна мушка з оранжевого CDC пропливала між двох камінців, із дна піднявся харіус. Я смикнув муху подалі і трішки відійшов. Проводка була максимально обережною: тепер я чекав на вихід. І він таки відбувся! Підсічка, підсак, мірило… тепло в душі і спортивна радість! Від нуля пішов з 22-ма сантиметрами. Для початку цілком непогано.

Ідентичний результат показав і Саша Свида. Діма Голенков теж зловив харіуса, але в ньому не було 15 сантиметрів. А першим у турі став Діма Петруняк, який накалашматив одразу чотири пирі на одному місці, на сусідньому пулі.
Таким чином, сформувалася група лідерів, в якій мені особисто було доволі не комфортно. Все ж таки, суха – це не мій коник. Але нехай вже.

Вечір перетворився на феєрію жартів, вогню, смачної вечері (пані Марія постаралася на славу), різноманітної випивки і приїзду Арсена. Подолавши усі перешкоди мій кум таки приєднався до нас в за годину до півночі. Але все ж треба було трохи відпочити від важкого дня та набратися сил на наступний день.
Ми з Сергієм пішли в хатинку, залізли у спальники, накрилися додатковими коциками і загалом опинилися в доволі комфортних умовах. Їх активно намагався зіпсувати Макс, який спершу влаштував обстріл даху нашої халупки, а потім перетворився на бабу Ягу і гасав з віником, шморгаючи ним об усі стіни.

У цю дивну ніч мені приснилися просто неймовірні сни, настільки реалістичні та кольорові, що я ще довго про них не забуду. Але прийшов час прокидатися і помститися Максу, який спав у себе в машині, але зробив одну помилку.
На відміну від нас з Сергієм, він то двері свого дастера не закрив… Відкривши багажник, я почав витягати нічного волоцюгу за ноги на ранковий колотун. Зважаючи на те, що Макс був в спальнику, руками допомогти собі він не міг, а от брикання ногами виявилися занадто кволими, щоб мені нашкодити. Словом, це було досить смішно і весело.

Пані Марія зігріла усіх нас чаєм, кавою, яєчнею та канапками. Зарядившись силами ми всі вирушили на верхні пули. Перед тим, я попросив коробку Петруняка і виманив з нього одного ред-тага. Я намагався робити такі ж, але вони виходять якісь недолугі. Ці ж мушки реально круті.

Якраз на старт етапу приїхав Юра Щербатий, який пішов з Арсеном на сьому ділянку. Ми з Мироном розташувалися на шостій, а Діма Петруняк і Саша Свида на п’ятій.
Цього разу першим розпочинав я, але за весь час не отримав ані найменшого натяку на клювання. Зрештою, як і більшість учасників.
Лише в Юри Щербатого був вихід, але на цьому ранковий етап завершився. Нулі в усіх.

Коли ми повернулися на базу, нас зустрів Ваня Повхан, який не встиг на два перші етапи, але летів із Зальцбурга, щоб встигнути на два останні.
Також до нас приїхав Володя Сава, тож наш обід перетворився на обговорення, суперечки та дискусію щодо майбутнього клубу. Але це тема окремої розмови, тож наразі обійдемо її стороною.

Половина змагань залишилася позаду – результати не змінилися. Усе мало вирішитися у суботу ввечері та в неділю зранку. Моїм суперником якраз і став Ваня Повхан, тож ми вийшли на 12-й пул, там де Петруняк упіймав чотири риби.
Саша Свида розказав, де все це відбувалося, тож я дуже втішився, коли побачив цей перекат. Він був класний і зручний. Нікуди не треба ходити. Якщо тут є риба, значить вона буде ловитися! Я мав починати. Склав дві вудки – трійку TFO та п’ятірку Wychwood RS зі шнуром Rio Grand. Перша – бойова одиниця, на яку я дуже сподівався. Вона доволі слухняна, м’яка і гарно тримає рибу. Друга – запасна, на випадок сильного вітру, з яким трійка не впорається.
Але поки що вітром не пахло. Я оцінив територію: перекат і спокійний злив. Два метри від берега і починається глибина в районі коліна, при цьому течія тут дуже-дуже повільна. Таке мені цілком підходить. Ховатися від риби не було жодного смислу – ми з Іваном знаходилися як на долоні. Риба чудово нас бачила – ну і нехай.

Я взяв до рук трійку і прив’язав петруняківського ред-тага. От чомусь повірив в цю муху і вона мені реально сподобалася. Буквально на третьому чи четвертому закиді, коли мушка дрейфувала на течії, з глибини вийшов харіус і спокійно хапнув приманку. 21 сантиметр! Є прекрасний початок. Але мене не відпускала думка, що він тут не один. Буквально за дві хвилини, я побачив у кількох метрах від себе вихід. Акуратний закид і другий харіус такого ж розміру потрапляє до протоколу.
Невдовзі до них приєднався третій. І все на ред тага! Коли мушці прийшов час трішки відпочити, я взяв п’ятірку, на яку прив’язав сухарика з рожевого CDC. Справа в тому, що периферійним зором побачив вихід риби на основній течії, метрів за 13 від себе.
Шнур класно розвернувся і рівно ліг на воду. Атака! Підсічка! І красень-харіус потрапляє в підсак і в мірило! Це вже четвертий, а навіть півгодини не минуло! Оце так поперло!

Прошу Івана подзвонити до Арсена, який судить Петруняка на моєму вчорашньому пулі. Арсен каже, що в Петруняка вже два. Отже, треба працювати далі. Міняю мушку, ставлю щось схоже на худенького роял-коачмена, але теж з рожевим CDC (просто його дуже добре видно на хвилях). Невдовзі ловлю ще одного пиря, а на завершення, коли ред-таг висохнув, виймаю шостого.
Дзвонимо до Арсена – в Петруняка п’ять. Круто…

За справу береться Іван. Я йому двох харіусів лишив. Вони вистрибували біля берега, але всі мої приманки відверто ігнорували. Правда, Ваня пішов на верхню частину пулу, але за півгодини нічого там не впіймав. Коли ж він повернувся на козирну точку, то одразу виманив дві риби, правда, не тих, що бавилися з моїми почуттями. А невдовзі він зловив і третього, трішки нижче.

По чотири харіуси упіймали Сергій Тищенко та Діма Голенков, трьох – Саша Свида, двох зловив Арсен, одного – Юра Щербатий. Тож група лідерів зміцнилася. Перед останнім етапом шанси на перемогу мали четверо учасників.
Звичайно, найкраща ситуація була в Діми Петруняка. Йому треба було зловити бодай щось і сподіватися, що я залишуся з нулем, або зловити більше від мене. Така сама ситуація чекала і мене – для перемоги я мав зловити більше за Петруняка.
Ми обоє ловили другими, після сильних спортсменів: Арсена та Вані. Але математичні розрахунки відійшли на задній план. На нас чекала весела вечеря.

Коли усі дійшли до кондицій у хід пішла бартка Боді Цебрика. Нею, ясна річ, ніхто не махав, але пили усі по колу. Веселощі затягнулися до пізньої ночі. У каміні бадьоро потріскували поліна, біля яких ми грілися усі гуртом.
І кожна друга репліка несла в собі ідентичний зміст: «Як добре, що ми тут усі зібралися».

І все ж, на нас чекав дуже важкий ранок. Більшістю голосів було вирішено, що ранковий етап знову пройде на нижніх пулах і що розпочнеться він в 10-ій ранку. Ну, раз громада вирішила, то хай вже буде.

Коли ми з Сергієм пішли спати, до Макса приєднався Петруняк з лопатою. Було дуже весело коли я розповідав моєму сусіду про причини, що спонукали Андрія Скворчинського знятися зі змагань.
За офіційною версією причина полягала в тому, що він хотів з дружиною трішки поїздити і половити на німфу. Але була і неофіційна, через яку ми з Сергієм реготали, тримаючись за животи і витираючи сльози. Справа в тому, що зранку, коли його судив Макс, пул було осквернено. Деталі я опущу, але через усе це ми ще довго не могли заснути. Звісно, моя ранкова помста не забарилася і Макс знову опинився на свіжому повітрі…

16-ий пул. Саме туди нас з Іваном відправив жереб. Арсен підвіз до 13-го, далі ми топали пішки. Коли спустилися до води, то побачили, як на 15-му пулі ловлять двоє місцевих з тайстрами. Сваритися не було часу, тому я просто підійшов і дуже-дуже попросив, щоб вони змінили дислокацію. Спершу вони наче погодилися, але потім знову почали ловити там. Довелося ще раз просити. Один вийшов з води, другий ні. Вони ще з хвилин 15 сперечалися про щось, потім скрутили вудки і пішли геть. Ну і добре.

На нас з Іваном чекав дуже довгий пул. Довгий і наколений. Тут вчора Діма і Саша наловили непогано. Початок ми знайшли, а де був кінець сказати важко. Я побачив кілька дуже привабливих точок, єдине, що мене бентежило, це відкритість території. Сильний вітер звів би всі мої закиди нанівець. Іван спустився вниз, до перекату, що дуже нагадував наш вчорашній пул.
Він досить довго ловив без натяку на рибу, потім змістився вище, в бурхливу течію і вже тягнув до себе рибу, але вона зійшла на хвилях. І все ж два харіуси Ваня упіймав, при чому в досить складних умовах. Коли прийшов мій час, ми перейшли річку до вершини пулу.

На міляках не було нічого, тому я наблизився до класної німфової ями. Перший закид ред-тага і я бачу вихід реально крупної риби, очевидно, форелі. Міліметра їй бракнуло, щоб схопити муху, яку відкинуло у сторону хвилькою. Шкода. Кидаю знову – бачу вихід харіуса, але без атаки. Кидаю трішки вище – ще один харіус, але знову не бере. На виході з ями риба таки узяла, але підсічка з мого боку, очевидно, бажала кращого. Та й вітер свою роль зіграв.
Словом, я потрапив на рибне місце, але залишився без неї. Залишивши яму для спокою, я почав нишпорити зверху і знизу, але у мене не було жодного виходу. Час йшов, риба не ловилася, настрій почав падати. Перебіг через річку, обловив те місце, де був Ваня – нічого.
На бурхливій воді теж пусто. Вертаюся до ями – сумно. Все, здаюся. Що тут робити. Я вже склав п’ятірку, як Ваня почав мене копати. «Йди лови! Ще маєш час!». Час то є, але риба не бере… Ми спустилися нижче, але і там нічого не вдалося зловити. «Ваня, пішли, все закінчено» – сказав я. Подивився на годинник. Була перша дня. Стоп, у мене ж є ще 10 хвилин. І пропущений від Арсена. Певно Петруняк наловив піввідра.
Набираю Арсена, питаю як справи. У нього два пиря, ще зійшов один дуже крупний. А от, виявляється, Діма упіймав лише одного харіуса, але недомірка!
Це означає, що за ці 10 хвилин мені треба всього лише зловити будь-яку рибу!!!

«Ваня, дай якусь муху!» – попросив я. Він витягнув коробку і дістав сідісішку на досить великому гачку. «Вона мене виручає, коли нічого не бере» – сказав Іван. Я прив’язав муху до тіпета і погнав у воду. Яма все ще мовчала, час минав, але я повірив. Повірив, що зможу щось тут зловити. Коли залишалася хвилина, знову у нагоді став периферійний зір. Я помів характерний для риби рух за три метри від мене, вище по течії. Вийшов з води, просушив мушку, трішки обійшов і закинув. Усю свою енергію я скерував на цей останній закид. Мушка тихо плила і тут з самого дна на неї вискочив такий бажаний і такий очікуваний харіус!
Я його підсік, але руки трусилися і в підсак він потрапив лише з третьої спроби. А далі? Що далі… Мій крик неймовірної радості… Ваня мене обняв і привітав. Ну, було вже ясно, що до чого. Першою радістю я поділився з Арсеном – не міг тримати цю втіху в собі, навіть ціною того, що інтрига вмерла до оголошення результатів.

Де б я міг подумати перед стартом змагань, що зможу їх виграти. Я ж на суху практично не ловлю, мух нормальних не маю. Було б справедливо, якби ці змагання виграв хтось з тих, хто по-справжньому любить суху мушку: Ваня Повхан, Сергій Тищенко, Діма Голенков, Арсен Грабчук, Юра Щербатий. Мені ж відверто пощастило.
Пощастило з пулами, пощастило з мухами, пощастило з мухами. А головне те, що пощастило з компанією, яка зарядила добрим настроєм. І дуже пощастило з Ваньою Повханом в ролі судді. По-перше, мені було дуже приємно дивитися за тим, як він ловить, це реальний майстер-клас.
А по-друге, якби не він, то я б залишився з носом. Дуже тобі, Ваня, дякую. Вкотре))). Ще одна думка, яка виникла після того, як усі вудки були спаковані – я не зловив жодного зайвого харіуса. Рівно стільки, скільки було потрібно. Це класно.

Ми перейшли річку, трішки пройшли полем, після чого нас забрав Юра Щербатий. Про наші успіхи вже було всім відомо, тож я втопився в дружніх обіймах та щирих вітаннях. Олег пішов рахувати результати, а люди почали складатися – змагання завершилися.

Пані Марія знову нас нагодувала від душі. Грибна юшка, вареники зі шкварками та тушковані гриби. Хто хотів – отримав порцію добавки. Від організаторів на стіл стала пляшка домашнього витвору, остання на цих змаганнях. У кожного десь був сум, від того, що ці три прекрасні дні завершуються і доводиться повертатися до своїх буденних клопотів.
Нагородження відбулося на галявинці, де кожному учаснику вручили наклейку на машину, а Сергію Тищенку та Вані Повхану призи за третє і четверте місце від компанії Strike!.
Діма Петруняк отримав друге місце. Ну, а мені дістався красень-харіус, виготовлений Артуром Шіцом. Це було дуже приємно.

Насамкінець, я розрахувався з нашою господинею за користування її умовами, зібрав речі і поклав їх до машини Макса. Кубок акуратно обгорнув теплою і м’якою курткою. Що ж, їдемо додому. Дякую всім за теплоту та душевність, за веселі вечори і напружені змагання, за спільний стіл та подаровані мухи, за міцні обійми і щирі усмішки, за бартку, за мангал, за сховані в тумбочку вейдерси, за Петруняка з лопатою…
Було реально круто! І буде круто знову. Обов’язково.

 

Чемпіонат України 2017: Усе по-новому. Частина третя

Уперше в історії нахлистових змагань в Україні, для учасників підготували не одну, а одразу дві локації. Якщо першу можна назвати класичною карпатською рікою з усіма принадами, типу ям, перекатів, мілин і тому подібне, то друга – чисто камерний варіант, з каньйонами, скелями, непередбачуваною глибиною і навислими над водою деревами.
Такі романтичні річки наче створені для того, щоб заспокоювати душі нахлистовиків, розслабляти їх і поповнювати їхні енергетичні батареї. Ця річка практично для усіх стала секретом, адже вона була повністю закрита для тренувань. Ми точно знали, що риби там дуже багато, а дехто навіть встиг там перевірити свої навики до заборони. Сама річка знаходиться високо в горах, добирання до неї доволі складне, тож спільно з місцевими єгерями ми замовили вантажівку, аби доставити усіх спортсменів до місця призначення.

Буквально за півгодини до запланованого виїзду, коли усі обідали, прибіг Володя і сказав, що в ГАЗоні полетіло «зчеплення», натомість до нас їдуть три «джипи». Цього було мало, тому Олег Сова, Анатолій Корж та Саша Токовенко почали готувати і свої позашляховики. Зрештою, усі вмістилися і вирушили на зустріч координатам, що були вказані в мобільних додатках. Моїм суперником в етапі стала Ніна Бортник. Спершу вона мене мала судити, а згодом ловити сама.
Тут, правда, з’ясувалося, що досить багато учасників, зокрема і я, опинилися в непростій ситуації. Справа в тому, що ми починали ловити в п’ятницю по обіді, а ранковий пул отримували обловлений. Фішка в тому, що за логікою, риба ставала активнішою якраз під сам вечір і з самого ранку. Відповідно, ті, хто ловив другим ввечері і першим зранку отримував якісну перевагу. Таке траплялося не в усіх випадках, але в конкретній більшості.
Можливо, мій перший вечірній етап став винятком, зважаючи на чітко-окреслену локацію для перебування риби, яка є активною в будь-який час доби. Але не всім з такими місцям пощастило. Зрештою, Олег пояснив причину. Все переїхало через те, що ми пересунули ранкові та вечірні номери пулів, для того, аби учасника було легше добиратися зранку. Звичайно, на майбутнє, це все буде враховано, а зараз доводиться миритися із тим, що є.

Отже, мені знову дістався чистий вечірній пул і не чистий ранковий. Зізнаюся, що я б з радістю помінявся місцями, адже коли ловила Ніна, точніше, коли вона закінчувала ловити, на нашому пулі риба таки активізувалася і показала себе в усій красі.

Що ж, діставшись до свого пулу, я був розчарований. Суцільний міляк, фактично одна напівяма, кілька ванн та й усе. Річка як на долоні, ніде не сховаєшся. Тут вже не допоможуть ані наколінники, ані маскування. Риба нас побачила одразу. Я мріяв опинитися на верхніх пулах, де ми з Максом перевіряли тутешнє населення. Води було більше, риба ловилася на все. Зараз же ситуація виглядала доволі критично, адже на мене і Ніну чекало метрів 60 міляка. Я страшенно не люблю такої води, для комфорту мені потрібно щось глибше або хоча б різноманітніше. Дехто з учасників опинився в ідентичній ситуації, а декому пощастило значно більше. Але це вже справа минула, жереб кинуто…

Отже я вирішив скористатися стандартною тактикою і втекти від нуля. Для цього мені треба було упіймати активну рибу. Вирішив, що якщо така на пулі є, то вона мусить знаходитися в напівямі. Спорядивши снасті, я приступив до обловлювання території, але витратив майже півгодини на те, щоб витягнути 27-сантиметрового харіуса. Очевидно, більше там нічого не було.

Зовсім поруч знаходилася ванночка, в якій я помітив характерний для риби рух. Харіус три чи чотири рази виходив на мої німфи, нюхав їх, розвертався і зникав. Мене це відверто дратувало – я не розумів, як можна його упіймати. Обловивши все навколо, я так і залишився з однією рибою, на жаль, більше жодної активності за винятком одного виходу на суху, на яку я переключився в останні 10 хвилин.

Почала ловити Ніна. І тут мене вразив її професійний підхід до справи. Насамперед, я був здивований її оснасткою: мікромухи (20 розмір) на повідках 7Х. Чесно кажучи, і одне, і друге в мене з собою було, але я практично ніколи не ловлю на такі речі. Не можу сказати, що мої снасті грубі, але порівняно з тим, як ловила Ніна, вони такі грубі.

Ніна почала з ванн і дуже швидко упіймала того харіуса, який ігнорував мої приманки. Цікаво, що там був іще один, який згодом втече від підвісної сухої мухи. Коли закінчився етап, я попросив Ніну спробувати її вудку. Закидання були для мене дуже складними, бо мікроскопічні повідці з мухами падали на воду надзвичайно повільно, що не притаманно моїм снастям, які я намагаюся втопити моментально. На підвісну суху (дрібний елк-хеар-каддіс) вийшов харіус, я його легко підсік, але до себе не дотягнув. Причина була дуже проста. Муха зв’язана на гачку TMC із загнутою борідкою. Сам дріт гачка є доволі грубий, відповідно, нема нічого дивного, що риба з таких мух легко сходить.

Тим часом Ніна продовжувала маневрувати, я ж ходив за нею, як заворожений. Щось подібне я бачив кілька років тому, коли на Кубку України 2014 року на Опорі, Богдан Цебрик виграв змагання завдяки мікромухам. Байдуже, що я тоді наловив 26 харіусів за два етапи. У нього було менше, але стабільніше. Цю стабільність йому принесли власне такі мікромушки на мікроповідках. Зараз же Ніна активно працювала на всіх точках, але скидалося на те, що риби тут справді обмаль. Коли залишалося хвилин 10 я помітив регулярні, буквально щосекундні, виходи харіуса. Біда в тому, що все це відбувалося на чужому пулі, за метр від нашої стрічки. Тож ми закрили пул з рахунком 1:1, хоча в Ніни було все ж більше шансів зловити рибу, ніж в мене. Чи справа в компонуванні снастей чи в часі, коли риба стає активнішою – то вже питання без відповіді.

Залежно від пулу та майстерності, хтось упіймав більше, хтось менше. Толік Новіков упіймав 8 риб, Віктор Гаврилко і Рома Яковченко (ЯК??? НА ЩО??? ВИ Б БАЧИЛИ ЙОГО МУХИ!!!) – по сім. Стьопа Чех розжився п’ятьма рибинами, чимало учасників спокусили по 4. Компанію нам з Ніною з одною рибою склали Антон Дикань, Андрій Скворчинський, Іван Повхан, Микола Галузінський та Анатолій Корж. З нулем залишилися Віталік Сливканич та Іван Головко. Таким чином, сформувався перелік учасників, які стали реальними претендентами на медалі.

Ранок почався з канапок і чаю, після чого колона рушила в гори, шукаючи свої нові координати. Знайшовши наш пул, я опинився в стані шоку. Мій вечірній пул здавався раєм, порівняно з цим міляком. Але виявилося так, що я знову помилився.
В принципі, помилятися приємно, адже робота над помилками приносить не лише користь, але й задоволення від нових знань. Зараз я відчуваю якщо не задоволення, то розуміння того, що змагання для мене особисто, стали дуже корисними і принесли чимало інформації для роздумів.

Тож Ніна почала ловити на ті ж снасті, що й увечері. І, як виявилося, не прогадала. За перші 15 хвилин вона витягнула з міляка п’ять риб, чим ввела мене в стан ступору і шоку. Чесно кажучи, якби я просто рибалив на цих місцях, то навіть би й не глянув на непривабливі міляки, пройшов би повз.
Виявляється, риби там більше ніж достатньо, просто треба усе як слід прочитати. Отже, Ніна завершила етап, маючи в активі цілих шість риб, п’ять з яких були заліковими.

Практично усю рибу Ніна зловила на одному місці, посеред неглибоких ванночок. У маленькій ямці вона риби не спіймала, тож я вирішив почати саме звідти. Одразу ж упіймав незалікову форель – сяко тако від нуля втік. Але в самій ямі риби таки не було.
Я обловив її і малими, і великими мухами, на різних повідках, з різним зануренням. Тим не менше, довелося рухатися далі, шукаючи щось таке, чого не побачила Ніна. У ваннах на мене чекав повний крах, тож я спустився до самого низу, куди моя підсудна не ходила взагалі. Зараз я розумію, що треба було туди йти відразу.
На кінці пулу на мене чекало два міляки. Снасть, що складалася з повідців 8Х та мікромух тільки-но занурилася, як одразу ж я відчув різкий ривок, чітко побачив досить крупну форель і витяг повідець без мухи… У це важко повірити, але під акомпанемент моїх матюків, п’ять форелей з одного квадратного метра, згризли мені п’ять мікромух.
Може у мене і криві руки, але, вибачте, я не перший рік ловлю форель, і з таким стикаюся вперше. Правда, я ніколи не ловив рибу на такі мікроснасті, тим паче, якщо говорити про форель, але все ж. Наче і з підсічкою все було добре і сам матеріал доволі міцний. Але ні. На мене чекав повний провал. Форель мене кинула через плече, а трохи грубші снасті і більші мухи просто ігнорувала.

На мене знову нахлинула хвиля відчаю. Що ж робити? Залишався другий міляк, трішки більший. Там я таки упіймав харіуса, на 10-сантиметровій глибині, на мікроповідці і на мікромуху. І для мене це теж досвід – ніколи раніше в таких умовах я рибу не ловив. У моєму розумінні в таких місцях стоїть лише бистрянка та гольян. Але ця ріка показала, якими різними можуть бути умови.
Зрештою, часу у мене не залишалося. Доловив ще одного дрібного пструга, сантиметрів на 6, та й усе. У підсумку три риби, з яких залікових – лише одна, плюс п’ять зірваних форелей, п’ять втрачених мікромух, і голова, що роїлася думками.

Той, хто ловив зранку отримав найкращі результати, особливо у перші хвилини. Віктор Гаврилко та Анатолій Новіков упіймали по 11 риб. Рвонув Іван Головко – 5 риб, провалився Стьопа Чех – нуль, Дмитро Петровський – одна, Попко Саша – нуль, Яковченко Роман – нуль.
Непогано відловився Макс Кусакін, Андрій Скворчинський, Дмитро Петруняк, Іван Магула, Антон Дикань, Ігор Анісімов, Юра Щербатий.
Тож в Олега Сови на руках опинилося купа протоколів з рибою, де долю місця міг визначити навіть один сантиметр.

Усі гарні фотки – Діми Голенкова і Анатолія Коржа

Чемпіонат України 2017: Усе по-новому. Частина друга

Окрім всього іншого, провести змагання на двох річках, ще й в доволі таки заповідній зоні, було б неможливо без сприяння місцевої влади. Листи до різних інстанцій, дзвінки до різних людей, пояснення, обґрунтування, наполегливість… Дехто, як наприклад, міський голова Надвірної, так і відписав, мовляв, робіть собі, що хочете, мене не чіпайте, то не моя компетенція. А от Руслан Осташук, який нещодавно став найголовнішою персоною в лісовому господарстві Івано-Франківської області, не лише пообіцяв повне сприяння, але й доклався до цього ділом. Ще торік, у березні, коли дві групи нахлистовиків зі Львова та Франківщини, приїхали в Горгани на зустріч з ним, були озвучені різного роду думки, спрямовані на такі бажані для нас терміни: «клубна річка» та «ліцензована риболовля». І мені особисто здається, що зовсім скоро, ми таки доб’ємося своїх мрій.

Наразі ж, у п’ятницю по обіді, головний суддя зачитав пари та пули. Мені випала одна з дальніх ділянок, а судити мав Антон Дикань – один з спортсменів команди в синіх сорочках. Хлопці і дівчата, що мають безпосередній стосунок до магазину «Нахлист на Шулявці» приїхали справді по-командному: усі разом, однаково одягнені, замовили кілька кімнат у Володі. Очевидно, стратегія у них також була спільною. Ми з Антоном вирушили на свій пул машиною Саші Токовенка. Дуже корисним нововведенням стали GPS-координати пулів, завдяки яким кожен учасник зміг швидко відшукати свою територію.

На пулі нас чекала досить перспектива яма, метрів 50 не надто привабливого міляка, а також щось неясне в самому низі: не то ямка, не то не ямка. Але мені гріла душу перше місце зі зручним підходом, з повільною течією, словом – пісня. Я дуже люблю такі ями, у них зазвичай є з десяток риб, приблизно половина з яких – активні. Своїми думками я поділився з Антоном, складаючи чотири варіанти снастей: 10,2-футова Кола, 8,6-футова ТФО, 9-футовий Конгер, а також 6,9-футова ТФО для сухаря. Три перші вудки були оснащені німфами різних розмірів, видів та конфігурацій.  Ми ще трішки побалакали про всячину, після чого Антон дав команду починати.

У час старту я вже стояв на колінах на зручних камінчиках біля виходу з ями. Таку позу я вибрав з кількох причин. По-перше, вода була досить чиста, тож не хотілось лякати рибу своїми кілограмами. По-друге, сильний вітер не припинявся ні на хвилину, відповідно, боротися з ним дрібними мушками можна було лише в одному випадку – максимально їх втопити, притиснувши кінчик вудки до самої води. Як на минулих змаганнях, свою першу рибу я упіймав вже на першій хвилині. Харіус впевнено узяв на середині проводки і одразу ж опинився в підсаку. Антон, який намагався всістися на стілець спершу не зрозумів, чому я біжу до нього, але зорієнтувався він дуже швидко. Мірило показало, що в рибі є 22 сантиметри.

Невдовзі, ідентична проводка принесла мені другу рибу, трішки більшу. І це при тому, що я не змінював свого положення і обловлював лише одну з обраних частинок ями. Такий показник мене дуже втішив, я подумав, що помилився з попередньою кількістю активної риби. Ще через трохи часу до підсака застрибнув третій харіус. Я змінив вудку і перемістився до початку бурла, сподіваючись виловити звідти щось більше та форелевіше. Але… У початку ями я не зловив нічого. Причини може бути три: риби там не було, я не вгадав з мухами та проводками, у мене криві руки.

Залишивши яму на певний час у спокої, ми пробіглися найбільш перспективними ділянками міляка та чогось подібного на яму внизу пулу. Не помітивши там жодної ознаки активності, довелося повертатися на перше місце, зі сподіваннями того, що територія трішки заспокоїлася. Прийшов головний суддя, який велів мені вийти з води. Довелося скоритися і вгадати «орел чи решка». Вгадав, тому дав на огляд лише свій флай-бокс. Сова добре знає, що в моїх коробках нема не те, що борідок, але й гачків із загнутими борідками, але правила є правила – передивився, перевірив, поклав на березі. За словами Олега, чимало учасників наразі рибу не спіймали взагалі…

Змінивши мушки, практично одразу, на фінішному етапі проводки, коли мухи відривалися від дна, з глибини вийшов харіус, вколовся, секунду побрикався і зник з поля зору. Шкода. Але доловити його таки вдалося трохи згодом, на останніх хвилинах етапу. Він виявився найбільшим – 28 сантиметрів. Тож свій етап я завершив з чотирма рибами. Хотілося більшого, але вже що є – то є.

Почав ловити Антон, який зробив правильні висновки з мого етапу і перейшов на інший берег, обловлювати ті ділянки куди я не докидував або ж не мав клювань. Однак яма вперто мовчала, тож мій підсудний спустився нижче. Тим часом з останнього пулу до нас наближався Олег, який сказав, що в Діми Петровського теж чотири риби, але їхній розмір більший. Ну, нема ради.

У ту ж мить, Антон змахнув підсаком і завів до нього невеликого, але цілком залікового 16-сантиметрового харіуса. Отримавши привітання з дебютом, Антон продовжив обловлювати пул, але більше нічого так і не знайшов. До нас прийшли Іван Головко та Рома Яковченко, який примудрився зловити три риби на свої не побоюся цього слова НЕСАМОВИТІ мухи. Хоч убийте мене, я не розумію, як риба може на ТАКЕ ловитися. Але ловиться і все тут. Захоплююся Ромкою, чесне слово))).

За підсумками першого туру, чотири риби окрім мене та Діми Петровського, зловив також Діма Голенков, правда, у нього великих розмірів не було. Таким чином сформувалася перша трійка, при чому мені вдалося обійти київського спортсмена всього на кілька пунктів завдяки рівнішому розміру риби. Дивно те, що у першому турі було одразу ж вісім нулів, зокрема, у людей досвідчених: Степан Чех, Іван Повхан, Андрій Скворчинський, Андрій Коваль, Дмитро Петруняк, який взагалі ловив на рідній ріці, а також Ніна Бортник, Микола Галузинський і Віталій Сливканич. Причина тут може бути хіба одна – на їхніх пулах або не було риби, або все «викосили» конкуренти, які ловили першими. І справа тут аж ніяк не в майстерності – хлопці вже по десять років нахлистують.

Зранку пари мінялися місцями. Після сніданку (6:00) ми з Антоном вирушили на 12-ий пул, що ховався за полями і впирався в вертикальні скелі. Пул мене не вразив, адже нормальної класичної ями там не було. Кілька сяких-таких зливів, потім якесь заглиблення, потім озеро. «Будемо з нулями» – сказав я Антону і, у підсумку, помилився хіба на половину.

Поруч рибалили Андрій Коваль та Саша Попко. Практично відразу зі старту етапу, Сколівський поніс до судді досить хорошого екземпляра, натомість Антон перші 20 хвилин безрезультатно обловлював верхню частину свого пулу. Я рухався за ним – мені було дуже цікаво, чи бодай щось тут плаває. Несподівано, Антон виконав хвацький рух, потяг за підсак і продемонстрував середнього харіуса. Отже, риба тут таки є. Не встиг я сісти на стілець, який у підсак потрапив другий, а за ним і третій пир.
На доволі спокійному плесі виявився клондайк. Я уважно спостерігав за Антоном, який акуратно обловлював всю територію перспективної ділянки. Прикро було те, що він поколов 5 риб. До кінця етапу він упіймав ще одного харіуса та одну форель і закінчив свій тур з відмінним результатом, що дало йому у підсумку третє місце.

Я розумів, що в мене справи геть погані. По-перше, як виявилося, риба знаходилася на одному місці, по-друге, мій попередник відрізав від мене 10 хвостів. Це все було доволі сумно і вже тоді закралася думка про те, що ловити за кимось – справа невдячна. Але мені не залишалося нічого іншого, як падати на коліна і випрошувати бодай когось, адже перспектива залишитися з бубликом стала як ніколи очевидною. Верхня частина пулу мовчала, тож я дійшов до клондайку, але, схоже, Антон попрацював на славу. Коли пройшла година я нарешті отримав клювання, хапнув підсак, але нещасна риба упала перед самою сіткою. Мій відчай важко передати словами…

Тепер я шкодую, що не спробував щось упіймати в озері, особливо після культурного шоку, що його я отримав наступного дня. Але було вже пізно. Мій прогноз справдився таки на половину – нуль балів, а, відповідно, і кінець усім сподіванням. О, Даніє, нещасна!

Ранковий етап перевернув усе з ніг на голову. Стьопа Чех зловив 5 риб, Іван Повхан та Андрій Скворчинський – по 4, Петруняк і Коваль – по дві. Лідером етапу став Макс Кусакін, який витягнув шість риб, за ним розташувалися Стьопа Чех та Антон Дикань. Стабільно відпрацювали також Діма Голенков і Толік Новіков, а також Рома Яковченко, Діма Петровський, Віктор Гаврилко та Іван Магула. Компанію «нулячих» мені склали Юра Щербатий, Саша Попко, Віталій Сливканич та Іван Головко. Змагання увійшли у русло непередбачуваності…

Ті фото, що красиві – Діми Голенкова. А ті, які всі інші – то не його 🙂

Ефір перед змаганнями (ВІДЕО)

На програмі “Доброго ранку, Львове”, перед Чемпіонатом України

Отримувати оновлення


Отримувати оновлення на почту:

Архів записів

Цікавий нахлист

Кнопочки