В’яжемо разом. Закарпатська (шоколадна) німфа

В’яжемо разом. Закарпатська (шоколадна) німфа

Оскільки зараз зима, практикувати закидання особливо ніде. Тому цей час слід використати для формування бази знань. Насамперед, ми радимо переглянути фільми Ігоря Тяпкіна «Починаємо з нуля». Там детально показано як користуватися інструментами (станок, вузлов’яз, катушкотримач, ножиці, ступки, пінцети тощо) та матеріалами (даббінг, підгрузка, шовк, павич, олень, пера тощо). Після цього слід переглянути й інші фільми цього автора про виготовлення мушок: «Нахлистові мушки: сухі та емерджери» та «Нахлистові мушки: німфи і мокрі». Детальніше про чудові фільми відомого російського нахлистовика можна прочитати тут: http://mushki.ru/.

Також ми рекомендуємо присвятити кілька вечорів для перегляду російськомовного сайту Романа Мозера – http://www.flyshoprusangler.com/. Не обов’язково починайте в’язати все, що там є. Зверність увагу на техніку виконання мушок в розділі Step-By-Step. Якщо у вас нема проблем з англійською мовою, пошукайте фільми відомого англійського нахлистовика Олівера Едвардса. Одначе, тут будьте обережні – ця продукція створена для більш обізнаних нахлистовиків. І нехай вас не вводить в оману кількість та розмір риби в англійських річках – у нас зовсім не так.

Шоколадна німфа Гавриїла. Фото з сайту fly-fishing.uz.ua

Отримавши певний багаж знань та розуміння процесу, можна переходити до практики. Спершу ми пропонуємо вам зв’язати доволі просту, але дуже уловисту мушку. Називають її по-різному. Найпоширеніші назви – закарпатська або шоколадна німфа. Її українським автором є закарпатський нахлистовик Gavriil. Парадоксально, але цю німфу роблять з тонкого гачка для сухих мушок, а також даббінга для сухих мушок – суперфайн (http://fly-fishing.com.ua/shop/materialy/dabbings/superfine/). Це потрібно для того, щоб німфа мала максимально тонке тіло. Ось що пише про неї сам автор: «Важливо, щоб матеріал для тіла був саме суперфайн Mahogany, а торраксом –  даббінг Наnds HZ 14. Бувало, що інші мухи не працювали, а саме «шоколадна» йшла на ура! І при цьому регулярно. Для цих мух я в основному використовую тонкі безбороді гачки на 14-му і 16-му номерах, але переважно на 14-му».

Колір головок змінюється залежно від умов. Фото з сайту fly-fishing.uz.ua

Інший закарпатський нахлистовик Varus продовжує цю тему: «В основному використовуємо японські безбороді гачкиAkitaAK503BL, (аналог Tiemco 103BL). Гачки призначені для сухих мушок і виготовлені з дуже тонкого дротика. Це дозволяє зв’язати делікатне, тонке тіло. Основний робочий розмір для карпатських річок 14-ий із3 ммголівкою. Якщо 12-ий номер, то головку, в основному, ставимо 3-3,5 мм».
Особливу увагу слід звернути на кольори вольфрамових головок. Найпоширенішими є золоті, срібні та мідні. Ось що пише Varus: «Потрібно мати всі ці три кольори, вони є основними. Іноді перевага риби змінюється протягом дня. Як на мене, універсальною є золота – вона всесезонна, срібна – на осінь, мідна – на літо (мідні бувають нові і блискучі, а бувають старі, які окислилися і потьмяніли. Так ось, це не заважає обом бути, за певних умов, ефективними в сірій воді), хоча часто бувають варіанти. Додатково в’яжу з рожевими головками – на випадок посірілої води чи різкого похолодання». Ще один нахлистовик з Закарпаття Шерлок звертає увагу і на те, що шоколадки з рожевими головками можуть прекрасно працювати у чистій, як сльоза, воді.

Для “шоколадок” слід використовувати суперфайн. Mahogany – у нижньому ряді ліворуч

У «шоколадки» є чимало модифікацій. Скажімо, можна її в’язати і в чорних тонах. Varus пише: «у мене це чорний суперфайн на тіло, трохи чорного спектрадаббінгу, в якості підкладки на торакс, зверху на торакс чорний заячий даббінг, також чорний хвіст з мікрофібетс, нарешті, обмотка срібним або червоним дротиком».
Свого часу я робив «шоколадки» з тонких шовкових ниток виробництва Shakespeare. Особливо добре працювали німфи з коричневих та червоних ниток, а обмотка по тілу виконувалася тонкими дротиками (http://fly-fishing.com.ua/shop/materialy/niti-i-lyureksy/colour-wire-sybai/). Такі німфи особливо полюбила наша форель.

“Шоколадка”, зв”язана на гачку ТМС

Ще слід звернути увагу на нитки. Можливо, тонкі нитки (http://fly-fishing.com.ua/shop/materialy/niti-i-lyureksy/uni-products-1/) для початківців – не надто ідеальний варіант, але до цього треба прагнути. Як вже було сказано, даббінги для тіла і торракса відрізняються. Торраксу необхідний даббінг з більш яскравих та пухнастіших матеріалів. Для цього ми радимо скористатися продукцією фірми Hends (http://fly-fishing.com.ua/shop/materialy/dabbings/spectra/) або Sybai (http://fly-fishing.com.ua/shop/materialy/dabbings/fine-diamond-sybai/).
Але що робити, коли наприклад, у вас під рукою нема таких тонких гачків чи вольфрамових головок? Ну, скажімо, ви маєте звичайні нахлистові гачки і головки з латуні. Чи можна зв’язати шоколадну німфу? Можна. Але, можливо, вона буде трохи відрізнятися від закарпатського варіанту. Пропоную переглянути відеосюжет про в’язання цієї мушки. Знову ж таки, не сприймайте усе побачене за чисту монету. Ну, і вибачайте за криві руки. Упевнений, що вас вийде значно краще!

  • Андрій Красота коментує:

    Особисто радив би уважно перечитати на мозерівському сайті статті з розділів
    Основы изготовления нахлыстовых мушек http://www.flyshoprusangler.com/articles/?sid=34
    та
    Работа с материалами http://www.flyshoprusangler.com/articles/?sid=2
    Дуже багато корисної інформації!

  • Дарт Палпатінович Вейдер коментує:

    дякую, дуже класний матеріал!
    від себе б додав, що шоколадку і фезенттейл з голівкою часто не розділяю особливо в сенсі риболовлі. статистика приблизно однакова по обом, як для пструга з піриком, так і для кленика.

  • rostyslav коментує:

    Лорд Вейдер і містер D&G що ви тут забули? Це для початківців стаття, а не для професіоналів. Ану брись звідси на головну сторінку 🙂

  • Дарт Палпатінович Вейдер коментує:

    слішішь, не умнічяй, да! які з нас профі, не лайся ))

  • Андрій Красота коментує:

    Так! Деякі, не зважаючи на те, що в’яжуть вже два роки, шоколадку в’зати не вміють!

    • striman коментує:

      що це за лохи такие? 🙂

  • Андрій Красота коментує:

    Ну я, по дружбі, не хотів розповідати…

    • striman коментує:

      бери вискарь, заезжай ко мне на выхи! я тебя научу шоколадку в’язати 🙂

  • hudz коментує:

    Шоколадна німфа Гавриїла – це майже як Камєнний цвєток Даніли 🙂

  • Семен коментує:

    Судячи з опису, так званої, шоколадної німфи,це модифікація чеських німф з вольфрамовою головкою.Книга Яроміра Карафіата і Мирослава Махачека.Робив тіло із суперфайн та інших тонко волокнистих дабінгів,різних волокон, монтажки,1-2 бородок пера фазана і ніколи на рибалці не спостерігав явної переваги якогось із варіантів при ловлі харіуса чи форелі.

    • rostyslav коментує:

      Семене, вітаємо на блозі!
      Про який саме опис ви говорите? Як на мене, справа тут не так в модифікацї чеських німф. вони цілком могли розвиватися одна незалежно від іншої. Хоча суті справи це не змінює – “шоколадка” для багатьох нахів – німфа номер 1.

  • Семен коментує:

    Ростислав,можливо ви не в курсі,але мені як ужгородцю добре відома історія появи німф типу “шоколадної”,тонких фазанячих на вольфрамі…Ці мушки(тонке тіло,матеріали,та їх комбінація,вольфрам) появилися у флайбоксах наших мушкарів після першого візиту хендзівців на семінар,який влаштувало тоді керівництво добре відомого колись магазину “Рибальське щастя” на р.Лютянка.Просто чехи показали їх високу ефективність простоту в купі з методами ловлі і наші кмітливі хлопці миттєво все освоїли.Погортайте книгу чехів.Там всі ці мушки описані.До того часу закарпатські нахлистовики,а їх було всього декілька чоловік,в основному, вязяли мушки(німфи)з книги Курноцика і ловили класичними методами.

    • rostyslav коментує:

      Семене, книгу чехів я гортав і не раз, книга чудова, сумнівів у цьому нема. Так само, до речі, у цій книзі нема “шоколадки” :). Єдине, я не можу до кінця зрозуміти вашої позиції – ви вважаєте, що інформація подана недостовірно, неправдиво, однобоко чи як? Чи може ви маєте на увазі, що “шоколадку” не можна називати іменем Гавриїла? Роз”ясніть, будь ласка, детальніше.

      • Мухлюк коментує:

        Хтось дуже не уважно читає інформацію, в книжці вона називається банально Pheasant tail.

        ту Семен. Тоді дійсно файно погуляли на Лютянці, до сих пір пам’ятаю який фурор зробила мушка Гітлер 🙂

  • Ваня коментує:

    буду пробувати вязати Ростік!!!Спасибі!!!

Прокоментувати
І'мя:

Емейл:

Сайт:


Отримувати оновлення


Отримувати оновлення на почту:

Архів записів

Нахлистовий магазин